blog

TASARIMCI GÖZÜNDEN...

Doğduğumuz, büyüdüğümüz ortamın yanı sıra, büyük kısmı Mimarlık eğitimi esnasında temeli atılan çevremize bakış şeklimiz ve gelişen olayların devamında, iyi yaşam üzerine yaratıcı pratikler deneyimlemeye başlarız. Okul süreci boyunca aldığımız eğitimin yoğunluğu ile pek de farkına varmadan, farklı perspektifler ve disipliner bir yaklaşım ediniriz. Yıllar geçtikçe de cebimizde biriktirdiklerimizin sonucunu, önce kağıt üzerinde sonra gerçekte yaşamaya ve yaşatmaya başlıyoruz. Profesyonel olarak mesleğimizi icra ettiğimiz sahaların yanı sıra; gün içinde neredeyse el attığımız her işi “-Daha farklı nasıl olabilir?” diye düşünerek deneysel bir yaratıcı bakış açısı ile her seferinde yeniden keşfetme, ortaya koyma arzusu duyarız. Bu arzuyu pek çok süzgeçten geçirerek elimizde kalana baktığımızda, farklı disiplinlerin ortak hafızasından da beslendiğimizi fark ederiz.

IŞIK BÜYÜK KILAVUZ

Biliyoruz ki yapılan her tasarımda en önemli etken insan. Yaşadığımız çevre, kullandığımız her obje, elimizle tutup gözümüzle gördüğümüz her şey insan için. Elimizle tutuğumuz, gözümüzle gördüğümüze nasıl yönlenir ve karar veririz peki? Karanlık bir dünyada karar verme yetimiz nasıl olabilir ki? sadece sezgisel, dokunsal. Tartışmasız, Işık büyük kılavuz!

AYDINLATMA TASARIMCISI YATIRIMCIYA NE SAĞLAR?

Işık, yaşamımızı yönlendiren en önemli unsurdur aslında fark ettirmeden. İnsan, algısının yaklaşık %80’ini göz ile sağlar. Bu oran, bütün iç dünyamızı yönlendirirken, bunu nasıl şansa bırakabiliriz ki? Görme ve ışığın bu kadar önemli olduğu biliniyor ve kabul ediliyorsa ve de projede bunun için bir yatırım yapılacaksa, bu iş hakkıyla neden yapılmasın ki?

AYDINLATMA TASARIMI NE DEĞİLDİR?

Aydınlatma ışığın; işlevsel ve estetik etkiler elde edebilmek için bilinçli olarak kullanılmasıdır. Peki ya, tasarımsal olarak? Mesela, aydınlatma tasarımı nedir ya da ne değildir, gerçekten biliyor muyuz?

AYDINLATMA TASARIMCISI KİMDİR? NE İŞ YAPAR?

Yaklaşık otuz yıllık geçmişiyle dünyada yeni bir uzmanlık alanı olarak görülen Aydınlatma Tasarımcılığı, her geçen gün gelişerek günümüzde başlı başına bir sektör olmaya başlamıştır. Aydınlatma tasarımcıları olarak bizler, konsept sürecinden itibaren projelerde aydınlatma üzerine uzmanlaşmış profesyonellerin tıpkı mimar ve mühendisler gibi ekipte yer alması gerektiğini düşünüyoruz...

Pandemi Süreci…

Yaşamımızı her alanda etkileyen Covid-19 salgını duyulduğu günden bu yana, rutinimizden farklı, birçok alanda hayatımızda değişikliklere sebep oldu.

Aydınlatma Tasarımcısı MİMARA Ne Sağlar?

Işık, gözümüzü açtığımız günden beri bizleri hayata bağlayan güçlü bir araç… Işığın hayatımızın üzerindeki gücünün farkında isek, aydınlatma tasarımını şansa bırakmak artık mümkün mü?