blog

RIDVAN ÇELİKEL ARKEOLOJİ MÜZESİ

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü bünyesinde kurulan, su ürünleri fakültesi avlusunda inşa edilen İstanbul Üniversitesi Rıdvan Çelikel Arkeoloji Müzesi, 2019 yılında ziyarete açıldı.

 

İçeriği ve düzeni İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Anabilim Dallarından alanında uzman akademisyenler tarafından hazırlanan müzede etnografik eserlerin yanında İstanbul Üniversitesi’nin Anadolu arkeolojisine yaptığı katkıları anlatan bölümler yer almaktadır. İş insanı Rıdvan Çelikel’in katkılarıyla açılan müzede uygarlık tarihinin tüm gelişim sürecini, Paleolitik olarak adlandırılan Taş Devri’nden Antik Çağ’a kadar her dönemi temsil eden buluntular mevcuttur.

 

Yatay ve düşey vitrinler içinde çoğunluğu inorganik malzemelerden oluşan eserlerin sergilendiği müzede, ışık kaynaklarından çıkan UV ışınım oranlarına dikkat edilerek eserlerin ışığa bağlı zarar görmesinin önlenmesi amaçlanmıştır. Eserlerin vitrinler içinde heterojen dağıtılması ve sergilenen objelerin düzenli olarak değiştirileceğinden vitrin içlerinde yönlendirilebilir ve yoğun bir yerleşimde aydınlatma tasarımı yapılmıştır.

 

Peyzaj alanında müze ziyaretçilerinin ve üniversite öğrencilerinin kullanımına ve vakit geçirmesine uygun şekilde, yürüyüş alanları ve oturma alanlarında yeterli aydınlık düzeyi oluşturacak şekilde bir çalışma yapılmıştır.

 

Müze hakkında detaylı bilgi almak için müzenin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

https://arkeolojimuzesi.istanbul.edu.tr/tr/_