blog

ETSTUR GENEL MÜDÜRLÜK

Türkiye’nin en büyük A Plus ofis projelerinden Business Istanbul’un bir bloğunun tamamına yerleşen Etstur Genel Müdürlüğü’nün iç mekan aydınlatma tasarımı, birçok büyük projeye sunduğu aydınlatma tasarımı ve danışmanlığı ile alanının öncüsü olan mimari aydınlatma tasarım ofisi NA Lightstyle tarafından oluşturuldu.

Bina içerisinde yer alan farklı fonksiyona sahip birimler ile çalışanlara yaşam alanı sunan ofis projesinde, klasik iş ortamı anlayışı modern bir yorum ile sunuluyor. Yenilikçi mimarisi ve konforlu ofis yaşamı ile benzersiz bir çalışma alanı sunan ofis yapısında çalışma alanlarının en önemli parametresi olan aydınlatma tasarımı, çalışanların konforunu ve dolayısı ile iş verimini arttıracak şekilde oluşturuldu.  

Projenin dokuz kat olan ofis katları Efekta Mimarlık’la, yönetim katı, giriş katı ve sosyal alanlar ise Geo ID ile çalışıldı. İki farklı mimari grubun çalışması ve vizyonuyla şekillenen projede, aydınlatmanın proje genelinde bir bütünlük sağlamasına önem gösterildi. Özellikle ofis katlarında çekirdek boyunca devam eden gizli aydınlatma bina dışında da görünmekte ve binanın bir parçası gibi görünmektedir.

Ofis katları içinde iki kat çağrı merkezine ayrıldı.  7/24 çalışan bu katlarda, çalışanların konforlu bir ortamda çalışabilmeleri için dekorasyon kadar aydınlatma da büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, ışık kaynağının gizlendiği ve görsel konforu yüksek armatürler tercih edildi. Projenin bütünlüğü de gözetilerek bu katlar referans alındı ve aynı armatürler tüm katlarda kullanıldı. Projedeki farklı çalışma saatlerine göre aydınlatma senaryoları oluşturuldu. Ayrıca düşey yüzeylerin yeterinde aydınlatılması sağlanarak mekanın ferahlaması amaçlandı.

Tamamen çalışanlara en iyi hizmeti vermek üzere tasarlanan restoran, fitness, konferans gibi ortak alanlarda mimari ile uyumlu bir aydınlatma tasarımı yapıldı. Bu alanlarda tıpkı çağrı merkezinde olduğu gibi günün her saati çalışmaya uygun aydınlatma senaryoları oluşturuldu.

Mekanın ışık ile şekillenmesine örnek olabilecek lobide, Işıklı yüzeylerin hakim olduğu ve çizgisel bir mimari tasarım tercih edildi. Son derece yalın fakat bir o kadar da güçlü olan etkisiyle Etstur kurumsal kimliğine yakışan giriş bölümü görülmeye değer bir mekan olmaktadır.