blog

CLUBMED PALMIYE

Yer, yıl:          Kemer, Antalya 2010
İşveren:         Palmiye Tatilköyü İşletmeleri A.Ş.
İş Kapsamı:   Peyzaj Aydınlatma Tasarımı ve Danışmanlığı

 

Kaliteli hizmet anlayışı ile misafirlerini karşılayan turizm tesisleri gündüz mimari ve doğasının yanı sıra, geceleri de bu güzelliklerle hatırlarda kalacak deneyimler yaşatma arayışında.

 

Kemer’in dağlarla çevrili bir koyunda, 260.000 m²’lik bir alana yayılmış, 1 km’lik sahiliyle misafirlerine eşsiz bir doğa sunan Fransız tatil köyü, bölgenin köklü işletmelerinden biri. İşletme, birkaç kuşaktır büyük bir memnuniyetle tekrar tekrar yöreyi ziyaret eden yabancı misafirlerini ağırlaması ile ünlü. Bu yüzden yapılan en küçük değişiklikler bile misafirler tarafından hemen algılanabiliyor.

 

Tesisin büyüklüğü nedeni ile etaplar halinde yapılan yenileme çalışmalarında peyzaj önemli bir yer tutuyor. Yıllarca büyük bir özenle bakılan 6500 adet 10 metre ve üzeri yükseklikte palmiye, çam ve bin bir çeşit ağaç ve bitkiler, içlerinde gizledikleri köy ve otel tesisi adeta çevresinden bağımsız bir iklime sahip.

 

Tesis, gündüz eşsiz bir cennet hissinde; el değmemiş bir doğa, masmavi bir deniz ile misafirlerini karşılıyor. Geceleri de misafirlerine bu eşsiz güzellikleri göstermek ve her köşesini seyirlik, ayrı bir keyif alanı yapmak için özel bir aydınlatma tasarımı talebinde bulunulmuş. İlk iş olarak alan için bir master plan hazırlanmış. Misafir karşılama, ulaşım ve sosyalleşme alanları gibi fonksiyonel alanlar belirlenmiş. Sonrasında eşsiz doğayı gösterecek sanatsal alanlar ve yerler işaretlenmiş. Ana planlamadan sonraki aşama test aşaması olan en keyif verici kısım olmuş. Testler daha çok yeşil örtüye yönelik olduğundan ana ağaç ve bitki gruplarına göre testler yapılmış. İşveren, mimari ve elektrik grubu ile yapılan bu yoğun çalışmalarda her yer ayrı ayrı işaretlenip haritacıların özel olarak çalıştığı arazinin detaylı bitkilendirme çalışması ile mevcut durum ve çalışılan aydınlatma tasarımı adım adım gezilerek kontrol edilmiş. Farklı karakterdeki yüzlerce özel ağacın her biri ayrı ayrı ele alınarak, köklerine zarar vermeden, farklı sanatsal ve estetik yönleri ortaya çıkarılarak ve bakış açılarına göre farklı perspektifler yakalanması hedef alınmış.

 

Tatil köyü sınırlarına girer girmez misafirlerine özel olduklarını hissettirmeyi amaçlayan işletmede aydınlatma tasarımı da hep bu yönde ilerlemiş. Karayollarından özel giriş ile gelinen yol üzerinde bulunan palmiyeler dramatik etkiler ile aydınlatılarak konukları nizamiyedeki ana girişe yönlendiriyor. Ana giriş kapısından otel binasına kadar, güneşten sakınırcasına üstünüzü örten ve karşılıklı ritmik giden aydınlık yüksek ağaçlar göğe uzanırcasına heybetli.

 

Adı ile ünlü palmiyeler, ana giriş kapısından itibaren özel aydınlatma tasarımı ile konukları karşılarken genel konsept dahilinde denizin mavisini simgeleyen kapı ve iki yandaki ağaçların parlak yeşilini vurgulamak için beyaz ışıklar ile aydınlatılıyorlar. Misafirler otel ve köy resepsiyonuna kadar, atlayarak aydınlatılmış yüksek palmiyeler ve derin perspektife giren çam ağaçları eşliğinde ilerliyor.

 

Her zevke ve yaş grubuna hizmet eden tesiste gece de farklı deneyimlere olanak tanıyan aydınlatma tasarımının bölgesel testler ile kesiştirilmesi amaçlanmış. Misafirlerin kaldığı 5 ayrı özellikte sokaktaki yapıların mimari biçimleri aynı olmasına rağmen, gelenlerin kaldıkları yeri kolay bulabilmeleri için peyzaj tasarımında birbirinden farklı ağaç ve bitki örtüsü ile donatılmış. Her sokağın muzlu, kauçuklu, palmiyeli, portakallı, havuzlu gibi ayrı bir adı vardır köy içinde. Her sokak kendi fiziksel özelliklerine göre test edilerek farklı renklerde aydınlatılmış. Geleneksel yapıda tasarlanmış tesiste ortak lisanda kırma çatılar mevcut. Geleneksel mimariyi vurgulayan tüm çatılar amber rengi ile aydınlanarak yüksek ve yoğun ağaçların içinden algılanması istenmiş.

 

Tesisin en önemli yolu Paris’in de en güzel caddesi olarak bilinen “Champs-Élysées” Şanzelize Bulvarı. Otel ile köyü bölen dere üzerindeki köprüyü geçtikten sonra başlayan bulvar, açık restoranlar ve havuz başına doğru giden yolu tarifler. Bu yol üzerindeki palmiyeler beyaz ışık ile aydınlatılırken sahil sınırında bulunan hurma ağaçları çevreye derinlik hissi katmaktadır. Restoran yolu üzerinde bulunan 2000 m²’lik özel portakal bahçesi amber ve sıcak beyaz ışık kaynakları ile sıralı şekilde üç boyutlu görüntüler verecek biçimde aydınlatılmış.