blog

42 MASLAK

Mimari projesi Chapman Taylor Spain mimarlarından Chris Lanksbury, Jan Dijkema, Javier Vieiro tarafından hazırlanmış, ruhsat ve uygulama projesi Y. Mimar Turgut Toydemir önderliğinde Piramit Mimarlık ekibi tarafından yapılmıştır. İç mekan tasarımı ve uygulama projesi Sinan Kafadar önderliğinde Metex Design ekibi tarafından yapılmıştır. Karma fonksiyonlu yapı 42 Maslak; ofis konseptiyle 2013, tüm birimleri ile 2017 yılında tamamen kullanıma açılmıştır.

 

42 Maslak, çevresindeki plazalar ve iş merkezleri ile yoğun yaya trafiğine sahip İstanbul’un Merkezi İş Alanı olarak bilinen Maslak bölgesinde yer almaktadır. Proje aşamasının başından yapının tamamlanma sürecine kadar hedeflenen; bu yoğun iş yaşamının içinde insan odaklı, konfor, sanat ve eğlenceyi bünyesinde barındıran bir yaşam merkezi oluşturmaktı. Bu bakış açısıyla tasarlanmış çok fonksiyonlu yapı, oldukça geniş alana konumlanmıştır. 42 Maslak penthouse, rezidans ve ofislerin bulunduğu 42 katlı iki kule, yatay ofis bloğu ve kiralanabilir ticari alanlardan oluşmaktadır.

 

42 Maslak ‘Yeşil Bina’ tasarım kriterlerine uygun olarak tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Düşük enerji tüketimi, ses ve ısı izolasyonu malzeme ve iç ortam kalitesi gibi kriterlerde sağladığı yüksek performans ile yatay ofis bloğu ile LEED Platinum, A kule Rezidansları ile LEED Gold sertifikası almış Türkiye’nin önemli yapılarındandır. Aydınlatma tasarım sürecinde de otomasyon ve kontrol sistemleriyle enerji tüketiminin optimize edilmesi hedeflenmiştir. Yapının her bölümünde kullanımın yoğun olduğu ve az olduğu saatler dikkate alınarak senaryolar oluşturulmuştur.

 

Cephe aydınlatma tasarımında binanın şehir siluetinde görünür olması sağlanırken, enerji tüketiminin de mümkün olduğunca az olması hedeflenmiştir. Uygun tip ve güçte armatürler seçilmiştir. İç mekan aydınlatma tasarımında; mimari ekip ile paralel bir çalışma yürütülmüştür. Malzeme, renk, doku ve diğer mimari özellikler ile örtüşen, fonksiyona ve kullanıma uygun aydınlatma çözümleri geliştirilmiştir. Dış mekan aydınlatmasında; sirkülasyon, oturma ve dinlenme alanlarında fonksiyonun gerektirdiği koşulların sağlanmasının yanı sıra ışık ile keyifli mekanlar oluşturulması hedeflenmiştir. 

 

Maslak bölgesinin tam merkezinde bulunan eğimli alan kullanımını maksimuma çıkarmak ve bölgede yeni bir ortak cadde oluşturarak bölge sakinleri, ofis çalışanları ve ziyaretçiler için katma değer yaratmak amacıyla oluşturulan 42 Maslak, İstanbul’a sunduğu yeni bakış açısıyla ziyaretçilerini yeni gözde karma yaşam merkezine bekliyor.