portfolyo
AKARETLER SIRA EVLERİ

Yer, yıl:           Beşiktaş, İstanbul 2008
İşveren:          Bilgili Holding
Mimar:            Geo-ID, Mahmut Anlar
İş kapsamı:     Cephe ve Yol Aydınlatma Tasarımı ve Danışmanlığı

 

Tarihi ve çağdaş yaşamı birleştiren özgün, yepyeni bir yaşam alanı Akaretler Sıraevler...

Bir Avrupa kentine yakışan nitelikte, her sektörden çok özel markaların yanı sıra, otel, kafeler ve restoranlarla bezenecek adeta “şık bir mahalle" niteliği taşıyacak bir proje.

Akaretler Sıraevler Sultan Abdülaziz tarafından 1870’li yıllarda Dolmabahçe Sarayı’nda görev yapan saray ağaları için inşa ettirilmiş. Evlerin mimarı başta Dolmabahçe Sarayı olmak üzere, 19.Yüzyıl’daki pek çok Osmanlı eserinde imzası bulunan Sarkis Balyan'dır.

Geceleri insanların yalnız yürümeye korktuğu, karanlık yol, şimdi şık ve lüks bir cadde oldu. İstanbul’un merkezinde, konaklama, eğlence, alışveriş ve yemek için yeni bir anlayışla restore edilen binalar artık etkileyici ve gurur verici bir görünüm kazandılar.

Aydınlatma tasarımı geliştirilirken; geçmiş değerler ile şimdiki kriterleri birleştirip uzun süreler devamlılığı olabilecek bir tasarım ve alt yapı anlayışından yola çıkıldı. Ana tema geçmişe modern bir dokunuş. Tasarımda konsepte bağlı mimari ve estetik kaygıların yanısıra, uzun süreli verimlilik, işletim ve bakım kolaylığı da göz ardı edilmedi.

Toplu konut uygulamasının ilk örneği olan cepheler aynı görünmekle birlikte, yapımsal olarak iki farklı tasarıma sahiptir: İlkinde, Akaretler yokuşuna gelindiğinde sağ ve sol kola ayrılan tarihi binalarda konutlar ve ofisler; ikinci tipte ise, orta blokta lüks oteller zinciri Starwood Grubuna ait, W Hotel’ in cepheleri yer almaktadır. Osmanlı tarihine ve zenginliğine işaret eden sıcak renkli ışık kaynakları ile tasarlanan cephelerde, balkonlar kıymetli tacı, çatıdaki kesintisiz giden ışıklı bantlar ise caddedeki bütünlüğü ve sürekliliği simgelemektedir. Bütünlük ifadesi ile istenilen özel bir mahalle olgusu örtüşürken, yakın çevresinde bulunan tarihi Yarımada, Saraylar ve diğer tarihi değerler arasında kendini hatırlatmaktadır. Otelin genel dekorasyonunda da kullanılan yerel kültüre dayanan bileşenler cephelerdeki ışıklı cumbalarla fenerlere gönderme yaparken içerisi ile ilgili minik ipuçları vermektedir. Tasarımın görsel içeriğinin dışında, içeriye ışık girmemesi için buna uygun armatürler seçilip konumlandırılarak kullanıcı kısmında görsel konfor önde tutulmuştur.  

Kendi başına yönlendirici bir unsur olan ışıklı cepheler her ne kadar yolu ve kaldırımı tanımlasa da yine de ana arter olan bu caddede fonksiyonel teknik bir aydınlatma sistemi ihtiyacını karşılamak gerekmekteydi. Bu yönde belli yol aydınlatma hesapları ve kriteleri ile geliştirilen, aynı zamanda eğimden dolayı iç mekanlara ışık girmesini önleyecek yükseklikte ve güçte dekoratif direkler kullanılması öngörüldü. Binaların kapı önlerini vurgulamak amacı ile Geomim tarafından ışıklı kapı numaraları tasarlandı.

Geçmişe dayanan bir doku, tarihi zenginlik, üst sınıf bir imaj, modern çözümler ...  19.yüzyıl Osmanlı mimarisinin en önemli anıtsal yapılarından biri olan Akaretler Sıraevler’in İstanbul'un gizemli ve enerjik havasıyla uluslararası bir marka ve çekim merkezi haline gelerek çehreyi değiştiren bir çalışma olması amaçlanıyor.  Şimdi, 640 metrelik cephesi ile dünyadaki en uzun kesintisiz aydınlatılan tarihi mimari cepheler arasında yer almaya aday olan kompleks, geceleri de çevresindekilere mutlu anlar yaşatmaya başladi bile.