portfolyo
ANAMED SERGİ SALONU

Yer, yıl:          Beyoğlu, İstanbul 2012
İşveren:         Koç Üniversitesi
İş Kapsamı:   Sergi Salonu ve Fuaye İç Aydınlatma Tasarımı ve Danışmanlığı

 

AnaMed’te süreli sergilerin ilki olan; Josephine Powell‘ın, Vehbi Koç Vakfı‘na bıraktığı 30.000 karelik fotoğraflar arasından seçilen özel kareler, “Josephine‘in Gördüğü: 20. Yüzyılda Anadolu‘nun Kırsal Yörelerine Fotoğrafik Bakışlar“ adıyla sanatseverlerle buluşuyor.

Anadolu medeniyetlerinin diğer medeniyetlere katkıları ve karşılıklı etkileşimleriyle ilgili farkındalığı artırıp, tarihi ve arkeolojik verilerin incelenmesi yoluyla günümüz Türkiyesi’nin toplum ve kültür anlayışına katkıda bulunmayı amaçlayan Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (AnaMed), 2005 yılından bu yana konferans ve sempozyumlara ev sahipliği yapıyor; kütüphane kaynaklarına erişim sağlıyor ve şimdi de tüm bunları ziyaretçileri ile paylaşabilecekleri bir galeri alanı sunuyor. Tarihi yapının giriş katında bulunan fuaye ve galeri alanının iç dekorasyonu yeniden ele alınarak; temel sergileme fonksiyonlarının yanı sıra, değişken-esnek tasarımlara imkan tanıyabilecek nitelikteki mimari elemanlar ile buluşturuldu. Şimdi süreli sergilere ev sahipliği yapmayı amaçlıyor. Mevcut bina içerisinde var olan mekanın, profesyonel koleksiyonları sergileyebilmesi amacı ile tavan ve duvarlara yeni elemanların takılarak son duruma getirilmesi 45 günlük bir süre zarfında yoğun bir çalışma ile gerçekleşti. Mevcut olan aydınlatma sistemi yenilenerek; her türlü sergileme düzeneğine uyumlu, esnek, uzun ömürlü, tasarruflu ve farklı ışık etkilerini elde edebilecek senaryolara imkân tanıyan bir aydınlatma kontrolü ile birlikte ele alınan profesyonel bir aydınlatma tasarımı geliştirildi.

Mekan, AnaMed’te yapılacak süreli sergilerin her biri farklı konuya ve materyale ait olacağı düşünülerek tasarlanan esnek bir dekora sahip. Bu noktadan yola çıkarak tasarlanan aydınlatma sisteminde; fotoğraftan heykele, yağlı boyadan kitaba, tekstilden metale çeşitli sergilere ustaca ev sahipliği yapacak kapasitede aydınlatma ürünü ve farklı etkilere imkân tanıyabilecek aksesuarlar düşünüldü. Obje aydınlatmaları için; tavana gömme olarak monte edilen ray sistemi ve bu sistemden beslenen profesyonel ray spotları kullanıldı. Ray spotları; %100 renksel geriverime sahip, filtreli ve hem kendi üzerinden hem de otomasyon üzerinden kontrol edilebilme gibi özelliklere sahip. Spot önlerine takılan aksesuarlar ise; farklı açılarda ışık efektlerini elde etmeyi mümkün kılıyor. Genel bir aydınlatma istenilen durumlar için ise; tavana gömme, kamaşma yapmayan darklight reflektör özelliğine sahip, yeni teknoloji dim edilebilen LED’li spotlar ile farklı senaryolar oluşturulması amaçlandı. Sergi kimliğine bağlı olarak tüm elemanların aynı anda farklı ışık atmosferleri oluşturmasına uygun senaryolar geliştirip, kaydetme imkanı tanıyan aydınlatma kontrol sistemi; her sergiye farklı ışık etkisi imkanı da tanıyarak mekana esneklik kazandırıyor.

Yenilenen sergi salonu ile İstanbul’da İstiklal Caddesi üzerinde tarihi bir yapı olan AnaMed, dünyaca ünlü Amerikalı fotoğrafçı ve koleksiyoner Josephine Powell’ın 20 yıl boyunca Anadolu’da çektiği fotoğraflardan oluşan koleksiyonuna Haziran-Ekim 2012 tarihleri arasında ev sahipliği yaparak ziyaretçilerini bekliyor.