portfolyo
ISTANBUL TASARIM HAFTASI 2010

Yer, yıl:         İstanbul 2010
İşveren:        DDF
Mimar:          DDF
İş kapsamı:   Etklinlik Aydınlatma Tasarımı

 

İstanbul’un ve tasarımın önemli etkinliklerinden İstanbul Tasarım Haftası 28 Eylül - 3 Ekim tarihleri arasında, tarihi Galata köprüsünde gerçekleşti. Diğer senelerden farklı olarak ilk defa İstanbul Tasarım Haftasına bu yıl aydınlatma tasarımı ve ışık enstalasyonu farklı bir anlayış getirdi. İstanbul’un önemli kıyılarından Eyüp ve Sütlüce’yi birbirine bağlayan Osmanlı motifleriyle ve işçiliğiyle dönemin önemli eserlerinden olan köprünün üzeri mavi ledler ile aydınlatılarak gece suda mavi yansımalar oluşturuldu. Köprü üzerinde, Altın Boynuz konsepti ile ele alınıp ziyaretçilere farklı deneyimler sunmak için köprünün Sütlüce kesimindeki merdivenlerinde bulunan motifler değerli bir mücevher gibi amber renkli led ile çevrelendi. Haliç suyuna atıfta bulunmak için de merdiven küpeştelerinde turkuaz renk kullanılarak suya izdüşümleri izlendi.

Köprü içerisindeki strüktüre uygulanan gün batımı konseptli ışık enstalasyonu, ziyaretçilere İstanbul’un gün batımındaki renklerini hatırlatırken, Altın Boynuz’un yansımalarının farklı bir açıdan keşfedilmesini sağladı. Köprünün taşıyıcıları üzerindeki gün batımı, Galata Köprüsü’nün eski günlerdeki gibi güneşi karşılamasına tanıklık edercesine ziyaretçilere sunuldu.

Mekanda ışığın büyüsü tasarım ile birleştirilerek, ziyaretçilere aydınlatma tasarımın zenginliği sunuldu.

Köprünün alt katında denizin içine bırakılan mavi ledli minik ışıklar ise gün batımından sonra denizin üzerindeki yakamozları simgeledi.

Aydınlatma etkinliğinin tüm kablolama ve montajları İBB Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğünün ekiplerince gerçekleştirildi. Otopark ve çevresindeki ağaçların üzerine ise renkli ışıklar yansıtılarak mekana coşku katması amaçlandı.