portfolyo
AHIRKAPI HIDIRELLEZ ŞENLİKLERİ 2010

Yer, yıl:          İstanbul, 2010
İşveren:         Armada Otel
İş Kapsamı:   Etkinlik Aydınlatma Tasarımı ve Danışmanlığı

 

Doğanın her bahar canlanışının kutlandığı Hıdrellez bu yıl da coşkuyla kutlandı. 11.si gerçekleşen Ahırkapı Hıdrellez Şenliklerinde dilek ve umut temaları ön plandaydı. Yenilenmeyi ve kötülüklerden arınmayı temsil eden geleneksel Hıdrellez ateşi ise bu yıl hiç sönmedi.

Sahildeki Ahırkapı Parkında toplanan yaklaşık 150.000 kişiyi önce parkın her tarafından görülen bir meşale gibi aydınlatılmış radar kulesi karşıladı. Kulenin başı kırmızı projektörlerle ve flüoresanlarla aydınlatıldı. Gövdesine ise ateşi vurgulamak için alev efekti yansıtıldı.

Boukoleon Sarayı kalıntı duvarının bir bölümünde ateşi ve suyu temsil edecek şekilde mavi ve kırmızı projektörler kullanıldı. Diğer tarafı ise baharın gelişini, doğanın renklerini vurgulamak için tıpkı bir gök kuşağı gibi çeşitli renklerle aydınlatıldı. Böylece Hıdrellez Şenlikleri katılımcılarına baharın coşkusu bir kez daha hissettirildi.

Hıdrellez’in tarihini ve anlamını açıklayan, Hızır ve İlyas’ın hikayesini anlatan video gece boyunca sarayın duvarından izlendi. Ayrıca Hıdrellez’in en önemli bölümlerinden olan ev, araba, evlilik gibi dilekler ise saray duvarına yansıtıldı. Böylece gece boyu sahne arkasında dilekler tekrar canlandı.