portfolyo
ING BANK ÜMRANİYE IT&OPERASYON BİNASI

Yer, yıl:          Ümraniye, İstanbul 2011
İşveren:         ING Bank
Mimar:           Has Mimarlık 
İş Kapsamı:   İç Mekan Aydınlatma Tasarımı ve Danışmanlığı

 

Finansın yeni yeri olmaya başlayan Ümraniye’de yapılanmaya başlayan ING-BANK Akkom Ofis Park binalarında yer almakta. Ofisin mimari projesi HAS Mimarlık tarafından tasarlanırken, mimari aydınlatma tasarımını Nergiz Arifoğlu Lightstyle çalıştı.

Ofis; data merkezi, çağrı merkezi ve bazı ofislerin yer aldığı 6 kat ile teknik mekânların yer aldığı iki bodrum katının düzenlenmesini içeren proje ile yaklaşık 9.000 m² alana sahip. Mimari projenin öncelikli hedefi her biri 1250 m² olan açık ofis alanlarının, en etkin şekilde kullanıma olanak verecek biçimde düzenlenmesiydi. Bunun için öncelikle ihtiyaç programında yer alan, çalışan sayıları esas alınarak, katlara farklı çalışma üniteleri ile esnek yerleşim imkânları tanıyan tasarımlar geliştirildi.

Projenin önemli bir özelliği işverenin çalışanların konforu için gösterdiği olağanüstü özen. Bir yandan, bilişim teknolojisi açısından en güncel donanımın kullanılması hedeflenirken, öte yandan işverenin, çalışan sağlığı ve motivasyonu için en üst düzeydeki amaçları tüm tasarımı yönlendirdi. Gerek teknoloji yoğunluğu nedeniyle, gerekse çalışanların sağlık ve mutluluğu amacıyla, projeye çok sayıda uzmanın katkısı alındı. Projenin başından sonuna dek, elektrik ve mekanik grupların yanı sıra, bilgi-işlem, yangın, güvenlik ve akustik uzmanları da etkin görev aldı. Tasarım koordinasyonunun en üst düzeyde uygulandığı bu projede, profesyonel bir proje yönetim grubu tüm ekiplerin organizasyonunda etkin rol aldı.

Çağrı merkezi katında çalışanların yoğun çalışma yorgunluğunu üstlerinden atabilmeleri için canlı renklerin kullanıldığı rahat oturma sediri ve puflar ile masaj koltuklarının yer aldığı, dileyenlerin televizyon izleyerek, dileyenlerin dart oynayarak, ya da internette gezinerek, dileyenlerin ise uzanarak rahatlayabilecekleri bir eğlence odası tasarlanmıştır. Mekânın, aydınlatma seçiminde kenarlarda yer alan dolaylı floresan aydınlatmalara ek olarak eğlenceli değişik renk ve büyüklüklerde küresel sarkıt aydınlatmalar kullanılarak mekân daha çok renklendirilmiştir. Her katta yer alan toplantı ve bekleme alanı ile bütünleşecek şekilde, eğlence odasının dış kısmında da aynı lineer ahşap şeritler kullanılarak eğlence odasının renkli dünyasının mekân içinden de algılaması ve çalışanların motivasyonunun artırılması hedeflenmiştir.

Ofisin cam cepheden oluşan katlarında iç mekân aydınlatması oldukça önemli. Bu sebeple, iç mekânlarda ekranda çalışanların görsel konforuna, enerji tasarrufuna ve gün ışığı etkin kullanımına ilişkin özel aydınlatma hesapları yapıldı. Ofis ortamında çalışacaklar göz önünde bulundurularak görsel konfor açısından uygun koşulları sağlayan akustik tavana uygun ebatlarda özel reflektörlü armatürler, DALI sistemi ile kontrol edilerek gün içerisinde ofisin genelinde istenilen aydınlık düzeyinde kalınması sağlandı. Toplantı ve müdür odalarında çok amaçlı ve esnek kullanıma uygun tasarımlar ve senaryolar geliştirildi.

Girişte yer alan helezonik yapıdaki yarı şeffaf toplantı tüpü, cephede de yer alan ING-BANK’ın kurumsal turuncu renkli ışığı ile vurgulanarak açık mekan içinde işaretlendi. Tüm aydınlatma sistemlerinde renkler ve temalar mimari kullanım ve dekorasyon ile bütünleştirildi.

Çağrı Merkezi katında yoğun çalışmalarda ara verilebilecek bir mekân. Dileyenlerin televizyon izleyerek, dileyenlerin dart oynayarak, ya da internette gezinerek, dileyenlerin ise uzanarak rahatlayabilecekleri bir eğlence odası mevcut. Eğlenceli dekorasyon ile gelişen aydınlatma da farklı ebatlarda sarkıt küreler ile sıcak ve yumuşak ışığı ile mekanı renklendirmekte.