portfolyo
W HOTEL ISTANBUL

Yer, yıl:            Akaretler, İstanbul / 2008
İşveren:           Bilgili Holding
İç Mimar:         GeoMim – Mahmut Anlar
İş Kapsamı:     İç Mekan, Cephe ve Peyzaj Aydınlatma Tasarımı ve Danışmanlığı

 

ABD'li Starwood Grubu'nun lüks otel markası 'W' İstanbul konsepti oluşturulurken belli kılavuz kriterler ve tanımlar dahilinde tasarımlar başladı. Projede mimari ofis ile birlikte eşzamanlı çalışılan ve ayrı ayrı tasarlanan her detayda ana konsepte bağlı kalınarak çözümler üretildi. Mimari ve estetik kaygıların yanısıra, otel kullanımı için önemli uzun süreli verimlilik, işletim ve bakım kolaylığı ön planda tutuldu.  137 odadan oluşan otel içinde farkılı tipte birçok oda bulunmakta.

Işık ile tanımlanmış sıradışı bir otel imajı girişte siyah camları geçtikten sonra lobide, resepsiyonun arkasından tavana doğru uzanıp giden ışıklı zümrüt dalları sizi karşılar. Tavanda aynalı sistemin arkasına gizlenmiş olan ray sistemi ile istenilen genel aydınlatma ayarlanırken esnekliği ile farklı senaryolara olanak sağlamaktadır. Yer yer duvarlara gobolu spotlar içinde özel motiflerin yansıtılması ile düşeyde de mekâna bir hareketlilik sağlanmaktadır. Girişi taşıyan yaşlı sarnıcın sütunları derinden gizli bir hazine gibi aydınlanırken iki yana açılan tüllerin arkasında farklı bir dünya artık sizi beklemekte.

Birinci Katta yer alan “living room” da, tavan sarkıtları ve arka fondaki sıcak renkli bar ışığı samimi bir atmosfere hazırlık yapar. Mekanın genelinde kafesli tavanda gizlenen yönlenebilir halojen spotlar farklı saat dilimlerinde farkılı senaryolara olanak sağlamaktadır. “Living room” katında dekorasyonda kullanılan Osmanlı motiflerini günümüze taşıyan modern tasarım ahşap ve pirinç işçilikler mekanın genel atmosferine uygun olarak renkli filtreleri sporlar ile aydınlatılmıştır. Mekanın merkezinde bulunan, bakır işçilikli dekoratif sarkıt elemana lamba entegre edilerek geceleri de ışıklı ve belirgin bir dekorasyon öğesi olması amaçlanmıştır. W Istanbul’un ikinci katında bulunan "Spice Market" restoranda, kafesli ahşap sistemin arasında özel tasarım endirekt, sıcak sarı halojen lambalı sistemin verdiği ışık ile mekanın mimari elemanların vurgusu yapılmıştır.

Otel odalarında tasarrufa, bakım ve işletim sistemine uygunluk ve farklı senaryolarda esnek çözümler üretebilen endirekt ışık kullanılarak genel aydınlatma sağlanmıştır. Bunun dışında işleve uygun lokal aydınlatma için mobilya sistemine entegre ledli özel tasarım detaylar uygulamıştır. Odanın genelinde konukların her türlü konforu sağlanmak üzere tasarlanan mekanlar farklı ışık senaryoları ile misafirlerine farklı atmosferler sağlamaktadır. Oda özelliklerine göre aydınlatması da özel tasarlanan suiteler, çatı suiteleri, wow ve e-wow suiteler; tüm otel, koridorlarda ve dış cephe dahil tek tip fluoresan sistemi kullanılması ile bütünlük sağlanırken, bakım, işletim ve depolama imkanları da kolaylaştırılması amaçlanmıştır.

Tüm otele hakim olabilen otomasyon sistemi ile istenilen ışık senaryolarını oluşturmak ve atmosferi saat dilimlerinde farklılaştırmak mümkündür. Bu şekilde otelin her mekanı günün her saatinde misafirlerine farklılıklar sunabilmektedir.