portfolyo
MAXX ROYAL KEMER

Yer, yıl:          Antalya, Kemer 2014
İşveren:         Ersoy Turizm Yatırım
Mimar:           Baraka Mimarlık
İç Mimar:       Geo ID
İş kapsamı:    İç Mekanlar, Cephe ve Peyzaj Aydınlatma

Mimari projesi Baraka Mimarlık tarafından hazırlanan, iç mimarisinin yanı sıra markanın kurumsal kimliği de Mahmut Anlar liderliğinde GeoID ve GeoMETRE ekibi tarafından şekillendirilen, Türkiye’nin ilk ve tek “Grand Butik“ oteli olma özelliğine sahip MaxxRoyal Kemer Resort & Spa, 2014 yaz sezonunda kapılarını açtı.

Maxx Royal Kemer otelinin proje alanı Antalya Kemer Bölgesine bağlı Kiriş Beldesi’nde yer alıyor. Otelin en belirgin özelliği, içerisinde barındırdığından bağımsız olarak, doğanın içerisinde eriyen, yok olan bir yapı bütününü oluşturuyor olması. Yoğun, yeşil bir yamaçtan aşağı doğru inen ve sahil ile buluşan bitki örtüsünün içerisine ustalıkla gizlenmiş büyük ölçekli ve çok fonksiyonu bir yapı söz konusu. Hava karardığında ise bu bütünlüğü bozmayacak bir konsept üzerinde yoğunlaşarak otelin cephe ve peyzaj aydınlatma tasarımı çalışılmıştır.

 Otel bünyesindeki, her birinde dünyanın değişik mutfaklarının sunulduğu ve birbirinden farklı mimari konseptlerde tasarlanan restoranların; esnek çalışma saatleri ve disiplinlerini destekleyecek bir aydınlatmaya ihtiyaçları olmuştur. Öncelikle her bir restoranın ışık ihtiyaçları, işletme ve restoran müdürleriyle de beraber koordineli ilerlenerek belirlenmiş; sonrasında restoranlara, mimari tasarımlarına ve fonksiyonlarına uygun bir aydınlatma tasarımı ve senaryosu uygulanmıştır.

 Otelin odaları, misafir konforunun ön planda tutularak ışık kaynaklarının gizli olduğu, endirekt aydınlatma ağırlıklı ve misafirin kendi kurgularını oluşturabileceği bir esneklikte tasarlanmıştır.

Spa alanı, sıcak bir atmosfer oluşturularak misafirlere farklı bir deneyim yaşatacak şekilde tasarlanmış; sıcak ışık renklerinin yanında, değişen ışık renkleri de tanımlanarak mekanlarda birden çok kurgu ve ambiyans oluşturulması amaçlanmıştır. Klinik, masaj odası, hamam gibi birbirinden farklı fonksiyonlarda olan mekanların ihtiyaçlarına göre aydınlık düzeyleri belirlenmiş, ancak mekanlar arası bütünlüğü bozmayacak bir aydınlatma oluşturulmuştur. 

 Tasarımın her detayının büyük bir özenle düşünüldüğü, her öğenin bir bütünü oluşturduğu Maxx Royal Resort & Spa, doğa ile uyumlu bir tasarım olarak Antalya’nın en güzeller sahillerinden birinde misafirlerini üst düzey bir ambiyas ile farklı deneyimler yaşatmaya davet ediyor.